Czy istnieje najlepsza lokata?

28 marca 2011

Nawet drobne sumy warto gdzieś lokować, a nie trzymać w domu, gdyż pieniądz – nieważne czy duży czy mały, musi na nas zarabiać. Bardzo skuteczną i coraz popularniejszą formą oszczędzania stają się lokaty. Banki oferują nam mnóstwo możliwości, gdzie możemy inwestować nasze finanse. Jedną z nich jest lokata. Czy istnieje jednak najlepsza lokata?

Najlepsza lokata to taka lokata, na której najwięcej zarobimy. Pamiętajmy, że wysokość nawet najlepszej lokaty jest uzależniona od kilku czynników:
1. banku, gdzie założymy najlepszą lokatę,
2. czasu trwania naszej lokaty,
3. wysokości wkładu pieniężnego,
4. formy oprocentowania lokaty – stałego lub zmiennego.
Ostatnio banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponują najlepsze lokaty krótkoterminowe, np. 3-miesięczne, tygodniowe, a nawet jednodniowe.
Zastanówmy się nad wyborem najlepszej lokaty, śledząc ranking lokat i porównując propozycje różnych banków. Jeden z banków proponuje:

1. najlepsza lokata 3-miesięczna z codzienną kapitalizacją odsetek,
2. stałe oprocentowanie w sakli roku – 4,85%, co odpowiada oprocentowaniu 6,02% w skali roku na zwykłej lokacie,
3. odsetki naliczane są codziennie, przy maksymalnej kwocie lokaty 15 000 zł nie jest naliczany podatek od zysków kapitałowych – podatek Belki,
4. minimalna kwota założenia lokaty wynosi 1000 zł,
5. nie musimy posiadać konta, aby założyć lokatę,
6. lokatę możemy założyć online – bez wychodzenia z domu.
Jeśli mamy więcej niż 15 000 zł możemy podzielić je na kilka lokat, wówczas nasze zyski będą jeszcze większe.

Najlepsza lokata może być to lokata jednodniowa lub 3 -miesięczna, a nawet roczna. Zależy to do tego jaką kwotę mamy do zainwestowania, czego oczekujemy od danej lokaty i na jak długo chcemy ją założyć. Na pewno najlepsza lokata to taka, gdzie nasze pieniądze będą bezpieczne.