Gdzie po kredyt gotówkowy dla 80-latka?

4 lutego 2017

Choć emeryci to jedni z najbardziej rzetelnych klientów bankowych, to mają oni czasem trudności z uzyskaniem kredytu gotówkowego. Tak dzieje się choćby w przypadku 80-latków.

Emeryci to grupa klientów, która z perspektywy banków prezentuje się wręcz idealnie. Na emerytów bank może zawsze liczyć, gdyż mają stałe źródło dochodu w postaci emerytury bądź renty. Ich atutem nie są jednak tylko finanse. Równie ważną rolę odgrywa tu mentalność seniorów. Częstokroć spłacają oni swoje zobowiązania przedterminowo i bardzo dokładnie pilnują kwestii wywiązywania się z wszelkich umów.

W przypadku emerytów w wieku do 70 lat wzięcie kredytu gotówkowego nie powinno stanowić problemu. Istnieją nawet banki, które zaoferują tej grupie konsumentów warunki preferencyjne. Takie propozycje mają w swojej ofercie: Bank Millenium, Bank Pocztowy, Getin Bank i Alior Bank.

Osoby mające 80 lat na karku mogą mieć jednak trudność z uzyskaniem pożyczki. Wynika to z faktu, że wiele banków ustala w swoim regulaminie górną granicę wieku kredytobiorcy. Najczęściej ta granica to przedział od 70 do 75 lat. Istnieją jednak sytuacje, gdzie bank taką granicę ustala na poziomie 80 lat. To zaś oznacza, że również 80 latek może pomyśleć o pożyczce. Trzeba jednak pamiętać, że sama możliwość nie oznacza jeszcze, że warunki kredytu gotówkowego będą dla nas atrakcyjne. Po pierwsze, bank może z racji naszego wieku ustalić wyższe niż promocyjne oprocentowanie. Po drugie, na pewno nie udzieli klientowi znajdującemu się w takim wieku pożyczki na 10 lat. Dodatkowo banki mogą żądać ustanowienie poręczenia dla kredytu. Znalezienie żyranta będzie także kolejnym wyzwaniem dla leciwej osoby.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o innym procederze, jakim jest nieustalanie przez bank górnej granicy wieku dla kredytobiorcy. Taka granica w zmian jest jednak określana dla ubezpieczonego – w przypadku kredytu z ubezpieczeniem. To sprawia, że kredyt w razie śmierci dłużnika nie będzie ubezpieczony. W konsekwencji jego spłata przejdzie na spadkobierców, co stanowić będzie z pewnością dodatkowe obciążenie dla rodziny zmarłego.

Reasumując, 80-latek nie ma zamkniętej drogi do kredytów gotówkowych. Uzyskanie pożyczki może być jednak trudniejsze niż np. w przypadku osoby w wieku lat 60. Możliwości istnieją, ale należy ich szukać i dokładnie analizować oferowane przez kredytodawców warunki umów.