Kredyt konsolidacyjny przydatny także dla firmy

14 października 2018

Przedsiębiorcy często korzystają z kredytów bankowych i równie często popadają w kłopoty finansowe. Czy dobrym rozwiązaniem dla firmy, która nie może spłacać zadłużeń bankowych, będzie kredyt konsolidacyjny?

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie własnej działalności gospodarczej bez zewnętrznego wsparcia finansowego. Jeżeli firma ma kłopoty z odzyskaniem należności od kontrahentów, wcześniej czy później popadnie w tarapaty finansowe i grozić jej będzie utrata płynności finansowej. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. Nie zawsze można go w banku dostać. Najczęściej przedsiębiorcy zaczynają się starać o taki kredyt wtedy, gdy już mają kłopoty z płynnością finansową, a to błąd. W takich przypadkach banki mogą już go nie udzielić. Najlepiej zacząć zabiegać o kredyt obrotowy, kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe, ale jeszcze nie utraciła płynności finansowej (czyli wtedy, gdy jest jeszcze w miarę dobrej kondycji finansowej).

Kredyty inwestycyjne pomagają w rozwoju firm, w realizacji nowych inwestycji lub ich modernizacji. Banki najchętniej udzielają takich kredytów, jeżeli inwestycja jest już w trakcie realizacji. Mogą udzielić kredytu inwestycyjnego firmom dopiero rozwijającym się, muszą one jednak spełnić określone warunki. Są one w różnych bankach. Aby zabiegać o takie kredyty, należy spełnić wszystkie wymagania banków.

Często zdarza się, że w poszukiwaniu środków finansowych przedsiębiorcy zaciągają coraz więcej kredytów, a później zaczynają mieć poważne kłopoty z ich spłatą. Co wówczas mogą zrobić? Czy wyjściem z kłopotów może być na przykład kredyt konsolidacyjny?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Rzeczywiście, zamiana kilku kredytów w jedno zobowiązanie finansowe, często z niższą ratą, może być dobrym rozwiązaniem. Trzeba też wiedzieć, że jest ono takie jedynie w określonych sytuacjach. Przede wszystkim należy brać pod uwagę fakt, że kredyt konsolidacyjny nie zmniejszy zobowiązań firmy. Wprost przeciwnie: podwyższy koszt zobowiązania. Niższa może być jedynie rata kredytu. Dzięki temu firma może odzyskać płynność finansową, ale – i to jest bardzo ważne! – kosztem wydłużenia okresu spłaty należności firmy, a często również wyższego oprocentowania.

Ważny jest czas, w jakim firma wystąpi o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli zrobi to wtedy, gdy kłopoty ze spłatą zobowiązań już zaistniały, może mieć problem ze zdolnością kredytową. Wówczas warunki kredytu konsolidacyjnego będą z pewnością gorsze, a nawet bank może nie udzielić takiego kredytu. Jeżeli wcześniej to zrobi, warunki będą korzystniejsze, a kredyt konsolidacyjny może wyciągnąć firmę z nie lada kłopotów.

Banki dość niechętnie udzielają kredytów firmom, szczególnie jeżeli mają one kłopoty finansowe. O kredyt konsolidacyjny nie można zabiegać w każdym banku. Można szukać innych rozwiązań, takich jak pożyczka hipoteczna czy faktoring.