Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim mówią, że kredytu może udzielić Ci każdy przedsiębiorca, który w specyfice swojej działalności gospodarczej ma udzielanie kredytów konsumenckich. Najczęściej takimi kredytodawcami są banki, ale także spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, instytucje finansowe, duże firmy i sklepy, które wydają własne karty kredytowe.
Zanim zdecydujesz się zawrzeć umowę kredytu, sprawdź wiarygodność przyszłego kredytodawcy. Istotne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy przedsiębiorca jest mało znany na rynku.
Informacje o kredytach, które nie są spisane w ustawach, a które znaleźć możesz np. w prasie, na słupach ogłoszeniowych jako super szybki kredyt bez formalności czy pożyczka na niezwykle korzystnych warunkach, są spisane w:
1) Krajowym Rejestrze Sądowym – (jeśli kredytodawca jest przedsiębiorcą działającym w spółce akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością najczęściej) www.ms.gov.pl
2) Ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej w gminie, w której kredytodawca prowadzi jednoosobową działalność, lub w formie spółki cywilnej.
Uważaj! Kredytodawca niewiarygodny, a co gorsza, działający niezgodnie z prawem, to taki przedsiębiorca, który żąda wpłaty, nawet symbolicznej, przed podpisaniem umowy, albo jeśli uzależnia wypłatę środków od wpłaconej przez Ciebie określonej kwoty. Unikaj też sytuacji, w których kredytodawca nie chce podać Ci swoich pełnych danych, tj. nazwy, adresu i numeru rejestru.
Zastanów się jakie są Twoje potrzeby oraz jaka kwota jest Ci faktycznie potrzebna. Pamiętaj, żeby uważać na nieprzemyślane bądź pochopne decyzje, które mogą być wynikiem kuszenia wprost z wyprzedaży czy przedświątecznych promocji. Nie bierz kredytu „na zaś”, bo konsekwencją może być niepotrzebna opłata od niewykorzystanej kwoty. Zapytaj też przyszłego kredytodawcę czy ma w swej ofercie ewentualność podwyższenia kwoty początkowej kredytu.