Kupić tanio, sprzedać drogo czyli day-trading

10 marca 2010

Day-trading to metoda dla wszystkich tych, którzy chcą szybkich zysków. Każdy nowy gracz na giełdzie zastanawia się jak inwestować, by przyniosło to szybko spore zyski. Dla inwestorów nikt jeszcze nie napisał żadnego uniwersalnego podręcznika, bo to niemożliwe. Jedynie można się zasugerować poradami bardziej doświadczonych graczy, ale inwestowanie to przede wszystkim kwestia indywidualnego podejścia oraz wybranie odpowiedniej strategii.

Co to jest szybka sprzedaż? Czy wiąże się z jakimś ryzykiem?

Wszystkie poradniki sugerują, że każdy nowy gracz giełdowy powinien zacząć od inwestycji długoterminowych, ponieważ nie wymagają one stałego kontrolowania przebiegu zainwestowanej kwoty. Niestety dla niektórych to nie wystarcza, dlatego stworzono dla nich day-trading będący przeciwieństwem  inwestycji długoterminowych. Day-trading to forma szybkiego kupna i sprzedaży lub na odwrót papierów wartościowych jednej spółki, walut, towarów lub innych kontraktów.

Day-trading wcale nie jest takim łatwym zajęciem. Okazuje się, że w ciągu jednej sesji trzeba tak obracać tymi walorami, aby na koniec dnia wyjść na plusie. To udaje się nielicznym traderom. Dlatego wszyscy gracze giełdowi, a szczególnie ci mniej doświadczeni powinni uświadomić sobie jak wielkie ryzyko wiąże się z takim szybkim obrotem. Skoro istnieje takie duże ryzyko, to zastanawiające jest skąd takie duże zainteresowanie i popularność day-tradingiem? Niewątpliwie inwestorów przyciąga przede wszystkim wizja dużego i ekspresowego zysku.

Kto więc zarabia?

Przede wszystkim domy maklerskie, którym trzeba płacić prowizję która w Polsce wynosi od 0,35% do 4%. Tak naprawdę, to tylko niewielu osobom udaje się wygrać korzystając z day-tradingu.

Pamiętajmy, że day-trading:

-wymaga nieustannej obserwacji zmian cen przed ekranem komputera

-sposób jest niezwykle czasochłonny

-wiąże się z wielkim ryzykiem

-trzeba liczyć się z wielkimi stratami

Nie polecamy korzystania z day-tradingu, nie dajcie się zwieść obietnicom o łatwym i szybkim zysku. Takie ryzyko powinny podejmować wyłącznie osoby doświadczone, dla których utrata pewnej części środków nie będzie zbyt dużym obciążeniem, a przede wszystkim mają dużo czasu i posiadają stalowe nerwy.