Leasing coraz popularniejszy

26 października 2010

Kredyty, faktoring, leasing, jaki system finansowania najczęściej wybrają przedsiębiorcy? O kredytowaniu raczej mogą zapomnieć – przynajmniej w chwili obecnej, a więc albo faktoring albo leasing. Póki co jednak leasing, a szczególnie leasing samochodu osobowego cieszy się wśród przedsiębiorców z niższej pólki największym zainteresowaniem.
– Sytuacja na rynkach finansowych, w tym na rynku kredytowym, od dawna komplikuje życie tym najmniejszym firmom, nic więc dziwnego, że szukają innych dróg finansowania.  Najlepszym wyjściem jest leasing, który staje się już  nie alternatywą, ale zwykłą koniecznością. Banki niestety nadal niechętnie udzielają nam kredytów więc musimy szukać innych sposobów na ratowanie naszych firm – twierdzi jeden z przedsiębiorców.
I ma rację, ponieważ leasing, a najczęściej leasing samochodu osobowego, czy też ogólnie mówiąc samochodów często jest ich jedynym wyjściem. Podkreślmy, że teraz  firmy leasingowe to profesjonalnie zarządzane i profesjonalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa oferujące już  nie tylko przysłowiowe biurka i komputery czy nawet samochody osobowe, ale nawet statki, samoloty, sieci energetyczne, czy też hotele. W takiej sytuacji na przykład leasing samochodu osobowego prezentuje się dość skromnie, ale oferta jest bogata: leasing samochodowy aut osobowych, dostawczych, ciężarowych, ciągników, wózków widłowych itd. Poza tym prawdą jest, że obecny leasing samochodowy często jest wielkim przedsięwzięciem biznesowym dla obu stron. Są firmy, które biorą w leasing samochodowy po jednym aucie, ale też są, które biorą po kilkanaście bardzo drogich samochodów ciężarowych uznanych marek. Są to naprawdę bardzo drogie przedsięwzięcia finansowe i coraz częściej się zdarzają. Poza tym firmy leasingowe są przygotowane na taki biznes i w zasadzie na każdą okoliczność. Są też firmy leasingowe specjalizujące się w konkretnej branży, może to na przykład być branża samochodowa, nieruchomości, ruchomości itd.  Leasing niekoniecznie jest konkurencją dla banków. Jest, ponieważ banki wprawdzie mogą stracić część klientów na rzecz firm leasingowych, ale klient nie może wziąć w lesing gotówki. Dlatego póki co pieniądze można pożyczyć tylko w bankach lub firmach pożyczkowych. Szkoda, że banki tak bardzo zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla firm, ponieważ przedsiębiorcy często nie mając innego wyjścia zamiast zakupu samochodów za kredyt bankowy sięgają po leasing samochodowy, albo zamiast budowy hal produkcyjnych posiłkując się kredytami, biorą takie hale w leasing. Trudno w chwili obecnej przewidywać jak długo jeszcze  sytuacja na rynku kredytowym nie będzie sprzyjać przedsiębiorcom. Banki obiecały wprawdzie złagodzenie swoją polityki kredytową w stosunku do firm już w drugim kwartale bieżącego roku. Ale zbliża się schyłek roku, a obiecywanych zmian nie widać.