To już nie alternatywa

21 października 2010

Niestety nie zmienia się sytuacja na rynkach finansowych, a niestety w znacznym stopniu komplikuje życie małym i średnim przedsiębiorstwom. Szczególnie jeżeli chodzi o kredyty, bowiem banki nadal niezbyt chętnie udzielają kredytów przedsiębiorcom. Czy w takiej sytuacji można dziwić się, że firmy te szukają innych dróg finansowania.  Taką alternatywą dla przedsiębiorstw jest leasing.
– To już nie alternatywa, ale zwykła konieczność. Banki nie chcą nam udzielać kredytów więc musimy szukać innych sposobów na poprawienie naszej sytuacji – twierdzi jeden z przedsiębiorców.
I ma rację, ponieważ obecnie firmy leasingowe to profesjonalnie zarządzane i profesjonalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa oferujące już  nie tylko biurka z komputerami czy auta, ale nawet statki, samoloty, sieci energetyczne, czy też hotele. W takiej sytuacji na przykład leasing samochodu prezentuje się dość skromnie. Nie mniej nawet leasing samochodu jest już zupełnie inny niż kiedyś, a oferta znacznie bogatsza: leasing samochodu aut osobowych, dostawczych, ciężarowych, ciągników, wózków widłowych itd.
– Obecny leasing samochodowy jest najczęściej wielkim przedsięwzięciem biznesowym dla obu stron. Są firmy, które biorą w leasing po jednym aucie, ale też są i takie, które biorą po kilkanaście bardzo drogich aut ciężarowych uznanych marek. Są to naprawdę bardzo poważne przedsięwzięcia finansowe i coraz częściej się zdarzają. Poza tym firmy leasingowe są przygotowane na taki biznes i w zasadzie na każdą okoliczność. Są też firmy leasingowe specjalizujące się w konkretnej branży, może to na przykład być branża samochodowa, nieruchomości, ruchomości itd. – twierdzi znawca tego rynku.
Leasing jest i nie jest konkurencją dla banków. Jest, ponieważ banki mogą stracić część klientów na rzecz firm leasingowych, a nie są ponieważ klienci tych firm nie mogą wziąć w leasing gotówki. Dlatego póki co pieniądze można pożyczyć tylko w bankach lub firmach pożyczkowych. Szkoda, że banki tak bardzo zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla firm, ponieważ przedsiębiorcy często nie mając innego wyjścia zamiast zakupu samochodów za kredyt bankowy sięgają po leasing samochodu, albo zamiast budowy hal produkcyjnych posiłkując się kredytami, biorą takie hale w leasing. Trudno w chwili obecnej przewidywać jak długo jeszcze  sytuacja na rynku kredytowym nie będzie sprzyjać przedsiębiorcom. Banki obiecały wprawdzie złagodzenie swoją polityki kredytową w stosunku do firm już w drugim kwartale bieżącego roku. Ale mija właśnie trzeci kwartał a obiecywanych zmian nie widać.