Wady mieszkań od dewelopera

14 października 2018

Własne cztery kąty to marzenie każdego człowieka – w końcu to właśnie mieszkanie daje największe poczucie bezpieczeństwa. Jednak w momencie, gdy stajemy przed faktem kupna lokalu, musimy wybrać mieszkanie nowe od dewelopera lub używane z rynku wtórnego. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jakie wady ma lokal kupiony od dewelopera?

Według badań aż 55% osób nawet nie rozważa zakupu mieszkania z rynku wtórnego, a następne 24% wolałoby kupić mieszkanie na rynku pierwotnym a nie na wtórnym.

Zalety nowego mieszkania 

W przeprowadzonych badaniach najwięcej osób jako zaletę mieszkania z rynku pierwotnego wskazuje trzy rzeczy:

  • 38% badanych uważa za ważne to, że w takim mieszkaniu wszystko jest nowe,
  • 35% badanych stawia na to, że budynek nie wymaga remontów,
  • 33% ankietowanych twierdzi, że najważniejsze w nowym mieszkaniu jest to, iż samemu decyduje się o wystroju wnętrza.

Długi czas oczekiwania i duża inwestycja

Do wad mieszkania kupionego od dewelopera możemy zaliczyć przede wszystkim długi czas oczekiwania na klucze, który może wynieść w przypadku powstającej dopiero inwestycji nawet kilkanaście miesięcy. Deweloperzy oferują jednak na sprzedaż także mieszkania już gotowe, taka opcja pozwala skrócić czas oczekiwania do niezbędnego minimum. Kolejną sprawą, która jest jednocześnie wadą nowego mieszkania, to jego wysoka cena, zdecydowanie przewyższająca tę, którą zapłacilibyśmy za lokal używany. Pamiętajmy także, że kupując mieszkanie od dewelopera, musimy je jeszcze wykończyć, co dodatkowo wpłynie na całościowy koszt zakupu. Na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim musimy przeznaczyć minimum 50 tys. złotych. Kupując lokal na rynku wtórnym, wystarczy tymczasem remont lub odświeżenie.

Nowe mieszkania głównie w dużych miastach

Kolejną wadą nowych mieszkań nowych jest to, że na ogół są one dostępne tylko w wielkich aglomeracjach. W mniejszych miejscowościach liczba ofert tego typu może być stosunkowo skromna. Często wymienianym defektem inwestycji deweloperskich jest także kiepska lokalizacja, ponieważ tego typu nieruchomości na ogół powstają na obrzeżach miast. Brak infrastruktury i zieleni to wady przeszkadzające przede wszystkim rodzinom posiadającym dzieci.

A co z rabatem?

Najmniej ważnymi czynnikami branymi pod uwagę przy zakupie nowego mieszkania są możliwości uzyskania rabatu od dewelopera, zakupu miejsca parkingowego oraz brak prowizji dla agenta nieruchomości. Natomiast niewielu badanych wskazuje także jako zaletę niższe koszty transakcyjne – tylko 13%, czy możliwość uzyskania dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych -11%.