Zakup złota to dobrze rokująca inwestycja

31 marca 2010

Już od kilku lat ludzie masowo skupują szlachetny kruszec jakim jest złoto. Inwestycja ta ma przede wszystkim ochronić przed skutkami kryzysów w gospodarce i inflacji. Możliwe to jest dzięki temu, że od kilku lat złoto drożeje w gwałtownym tempie. Większość osób kupuje złoto w postaci fizycznej lub zakupuje złotą biżuterię. Można jednak inwestować w ten kruszec w bardziej przemyślany sposób.

Wiele możliwości
Popyt na złoto jest wielokrotnie wyższy niż wydobycie złota. Z taką sytuacją mamy do czynienia od początku XXI wieku. Z roku na rok cena złota wzrasta. Obecnie w bankach centralnych w skarbcach znajduje się wiele ton złota w sztabkach. Nie da się zaprzeczyć, że złoto to jedna z najbezpieczniejszych i ponadczasowych inwestycji.

Sposoby inwestycji w złoto
Istnieje kilka sposobów, by korzystnie zainwestować swoje oszczędności biorąc pod uwagę inwestycję w złoto.

Certyfikaty i akcje
Austriacki Raiffeisen Bank jest głównym remitentem certyfikatów w Polsce. Certyfikat naśladuje zmianę ceny uncji złota i jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Certyfikaty na giełdzie posiadają symbol RCGLDAOPEN. Chcąc inwestować w złoto możemy zakupić akcje spółek wydobywających złoto, bądź nim handlujących. Polska giełda posiada niewiele spółek, których akcje możemy wykupić. Niewątpliwie jedną z nich jest Mennica Polska. Na giełdzie w Johannesburgu, Londynie i Nowym Jorku można kupić aukcje spółek górniczych mających udziały w kopalniach złota.

Kontrakty terminowe
Docelową grupą nabywców są fachowi inwestorzy giełdowi. Inwestycja ta może być opłacalna, ale wiąże się jednocześnie z dużym ryzykiem. Kontrakty terminowe to prawa do kupna/sprzedaży między innymi złota w określonym terminie. Trzeba wiedzieć, że kontrakty terminowe to inwestycje lewarowane. Inaczej mówiąc, mimo iż zainwestujemy jedynie 1000zł to zyski/straty będziemy ponosić z sumy nawet kilkunastokrotnie większej.

Monety
Jeszcze parę lat temu była to doskonała inwestycja dla rekinów kapitału. Złote monety kolekcjonerskie były w cenie, a inwestorzy walczyli o każą jak lwy. Spowodowało to, że co roku ceny monet szybko rosły osiągając zawrotny poziom. Kupując i odsprzedając monety można było zarobić kilkadziesiąt procent wartości monety. Największą giełdą numizmatyczną w Polsce było Allegro. Wartość jednej złotej monety emitowanej przez NBP przekraczała kilka tysięcy złotych. Sielanka trwała do 2008 roku, kiedy to NBP zwiększył nakład złotych monet. Takie posuniecie sprawiło, że na rynku pojawiło się o wiele więcej złotych i srebrnych monet niż polscy kolekcjonerzy/inwestorzy byli w stanie kupić. Obecnie w monety inwestują przeważnie miłośnicy sztuki.

Sztabki
Czysty kruszec w formie fizycznej zawierają sztabki. Dostępne są w Mennicy Polskiej, ale można je też kupić nawet na Allegro. Oczywiście przy zakupie należy liczyć się z odpowiednio narzuconą marżą. Sztabki można nabyć w gramaturze między 1g a 100g. Czasem na specjalne zamówienie można dostać sztabki o większej wadze. Chcąc pozbyć się złota wystarczy udać się do siedziby Narodowego Banku Polskiego (NBP) lub wystawić na Allegro. Ze zbytem nie będzie problemu.